Obrázok
Nutricia
Otázky a odpovede
Úprava stravovania záleží od toho či je pacientka po operačnom výkone v lokalizácii tumoru na žalúdku alebo jej bola odporúčaná paliatívna chemoterapia bez operácie. Pokiaľ pacientka operáciu neabsolvovala a nemá tráviace ťažkosti, odporučila by som dodržiavať tzv. výživnú diétu ale s ohľadom na šetriacu diétu. Čo znamená zaraďovať potraviny energeticky bohaté a bohaté aj na obsah bielkovín (mliečne výrobky, vajíčka, mäso, ryby, obilniny ako pečivo, prílohy). Nakoľko pacientka schudla a došlo k úbytku svalovej hmoty, strava nie je dostatočne plnohodnotná a podľa opisu ani nutrične vyvážená. Bolo by vhodné sa s lekárom poradiť o doplnení stravy klinickou výživou. Neodporúčam vylučovať bielu múku, cukor ani sa vyhýbať živočíšnemu tuku, skôr naopak je vhodné zaradiť aj živočíšny tuk vo forme tučných rýb alebo masla a tučných mliečnych výrobkov ako smotanového jogurtu, tvrdých syrov, smotany a podobne. V každom prípade je naopak dôležité pacientku neobmedzovať v príjme stravy a nevylučovať jej energetické bohaté zložky stravy akými sú aj biele pečivo, cukor v primeranom množstve a tuky. Jedálniček je možné vytvoriť pokiaľ je pacientkou Národného onkologického ústavu, pričom informácie nájdete tu: https://www.nou.sk/nutricna-poradna
Konzumácia alkoholu sa počas liečby neodporúča. Alkohol sa radí medzi preukázané karcinogény a jeho konzumácia sa v onkológii všeobecne neodporúča nielen z hľadiska zvýšeného rizika rozvoja onkologických ochorení ale taktiež kvôli potenciálnej interakcii s protinádorovou liečbou aj inými liečivami, ktoré pacienti často užívajú. Nehovoriac o negatívnom vplyve na pečeň, ktorá je negatívne ovplyvnená aj samotnou liečbou. Ako alternatívu môžete vyskúšať nealkoholické pivo alebo sa poradiť s ošetrujúcim onkológom. Ojedinele sa malé množstvo alkoholu odporúča na zvýšenie chuti do jedla, pokiaľ by menšie množstvo ľahkého alkoholu pomohlo prijať väčšie množstvo stravy pri zníženej chuti do jedla.
Úprava stravovanie a diétne obmedzenia záležia od štádia liečby a teda či ste po operačnom výkone a aký je časový odstup od operácie, pokiaľ ste ju absolvovali. Po operácii sa pomerne dlhšiu dobu odporúča dodržiavať šetriacu a bez-zvyškovú diétu, nakoľko by hrubé zvyšky vlákniny mohli poškodiť operovanú časť črevného traktu. Odporúča sa vylúčiť zo stravy celozrnné obilniny, semienka, oriešky, šupky a taktiež neupravovať jedlo vyprážaním, grilovaním ani prepaľovaním na tuku. Odporúča sa

obmedziť konzumáciu červeného mäsa (bravčové, hovädzie) a najmä vylúčiť konzumáciu mäsových výrobkov a údenín z červeného mäsa. Taktiež sa odporúča obmedziť alebo ideálne vylúčiť konzumáciu alkoholu.
V prvom rade by som Vás chcela ukľudniť, že viacero pacientov po stanovení onkologickej diagnózy upraví stravovanie týmto spôsobom. Stretávam sa s touto radikálnou zmenou stravy v nutričnej poradni pomerne často. Pokiaľ však podstupujete protinádorovú liečbu, celkový príjem stravy je obmedzený a chudnete, môže byť takto obmedzujúci typ stravovania momentálne nevhodný, a to najmä v tomto období liečby. Pokiaľ ste pred liečbou nebola zvyknutá na vegánsky typ stravovania, môže byť taktiež zvýšený príjem rastlinnej stravy ako zeleniny, ovocia a strukovín zaťažujúci pre trávenie. Odporučila by som aby ste skúsili spätne zaradiť aspoň mliečne výrobky a vajíčka a teda stravovanie z vegánskeho upravili aspoň na vegetariánske, pokiaľ odmietate konzumáciu mäsa a rýb. Pri podstupovaní onkologickej liečby je rozhodujúce aby ste nechudla a prijala dostatok energie a živín na boj s ochorením a zvládnutím liečby.
V prípade, že máte obmedzený príjem stravy pod ¾ prijatej stravy a zároveň chudnete, je vhodné, aby ste v nutričnej podpore pokračovali. Veľmi účinné je príchute striedať alebo si vybrať „tú svoju“. Na výber existuje mnoho typov a príchutí sippingov. Môžete si vybrať aj menej sladké, alebo naopak sladšie verzie, prípadne príchuť kávy, ktorú pacienti často vyhľadávajú. Pokiaľ Vám nevyhovuje sladká chuť, s čím má väčšina pacientov problém, môžete vyskúšať aj neutrálnu príchuť. Dostupné sú aj špeciálne príchute s chladivým alebo hrejivým efektom, vybrané onkologickými pacientmi, ktoré sú vhodné aj pri zmene vnímania chutí. Skúste vyskúšať viacero foriem, aby Vás neodradil len jeden prípravok, ktorý Vám na prvýkrát nechutil.
Sipping je vhodné popíjať po dúškoch, z čoho vyplýva aj názov „sip“ z angličtiny „usrkávať“. Odporúčam si rozdeliť 125 ml fľaštičku na 2x a fľaštičku 200 ml na 3x, ale ideálne vypiť maximálne do pol hodiny až hodiny, aby neostalo stáť v teple. Väčšina pacientov toleruje, pokiaľ je sipping chladený, môžete ho uchovávať aj počas konzumácie v chladničke.
Pokiaľ ste evidovaná ako onkologický pacient v Národnom Onkologickom Ústave, môžete využiť možnosť objednať sa na termín do Nutričnej ambulancie, číslo dverí 48. V Nutričnej ambulancii Vám poradí nutričná terapeutka Petronela Forišek Paulová, ktorá Vám v prípade potreby zostaví aj jedálniček. Objednanie je možné cez Paliatívnu ambulanciu na čísle 02/59378740, pričom by ste mali mať výmenný lístok a odporúčanie od ošetrujúceho onkológa.
Pri opisovaných ťažkostiach je v prvom rade nevyhnutné o zdravotnom stave informovať ošetrujúceho lekára, ktorý by mal navrhnúť adekvátne vyšetrenia a testy na potvrdenie príčiny spomínaných ťažkostí. Čo sa týka prítomnosti krvi v stolici, je dôležité zistiť príčinu ťažkostí, či sa jedná o dlhodobý stav spôsobený napríklad chronickým črevným zápalom, alebo ide o ťažkosti spôsobené akútnym zápalom a infekciou, prípadne hemoroidmi. Pri týchto ťažkostiach by som odporučila prechodne dodržiavať tzv. bez-zvyškovú diétu, ktorá neobsahuje hrubé zvyšky vlákniny, ktoré mechanicky dráždia sliznicu črevného traktu a môžu tak zhoršovať ťažkosti. Odporúčam vylúčiť tvrdé zložky stravy ako orechy, semienka, celozrnné obilniny, hrubé šupky z ovocia, ktoré je nutné ošúpať pred konzumáciou. Z ovocia uprednostniť mäkké plody ako banán, ošúpané nastrúhané jablko, žltý aj červený melón bez kôstok, kompóty ako broskyňový, mandarinkový, marhuľový. V každom prípade je však nevyhnutné informovať ošetrujúceho lekára a stanoviť príčinu ťažkostí. Čo sa týka prítomnosti krvi v moči, rovnako je nevyhnutné zistiť príčinu a teda či je prítomný zápal alebo iná renálna porucha, ku čomu sa vie odbornejšie vyjadriť ošetrujúci lekár.
Ťažkosti s nepravidelným vylučovaním a zápchou sú častým vedľajším účinkom liečby alebo užívania vyšších dávok železa. V rámci nutričných opatrení sa odporúča dodržiavať dostatočný pitný režim, konzumovať pravidelne celozrnné obilniny (celozrnné pečivo, celozrnné prílohy, cereálie, vločky), ovocie a zeleninu aspoň v množstve 5 porcií denne, zaraďovať konzumáciu strukovín, semienok a orechov. V prípade diétnych obmedzení kedy je indikovaná tzv. bez-zvyšková strava odporúčam neprestávať konzumovať ovocie a zeleninu, ale vyberať si mäkšie druhy bez hrubej šupky ako banán, strúhané jablko, citrusy, melón bez kôstok, broskyne, avokádo, cuketu, tekvicu, šaláty a podobne. Aj keď tieto druhy plodov neobsahujú hrubú vlákninu, stále obsahujú rozpustnú vlákninu, ktorá zväčšuje črevný obsah a zabezpečuje tak pravidelné vylučovanie. V prípade, že Vám lekár odporučil nutričné drinky, je potrebné vybrať nutričný drink s vlákninou. Okrem úpravy stravy je dôležitý aj pravidelný pohyb adekvátny zdravotnému stavu pacienta. Pomôcť môže aj prechodné užívanie doplnku stravy Psyllium alebo kvalitných probiotík.
U mnohých pacientov sa stretávam s výrazným obmedzením až strachom z príjmu cukru a sladkostí po zahájení protinádorovej liečby. Tieto obavy však mnohokrát nie sú opodstatnené, nakoľko príjem cukru priamo neovplyvňuje progresiu nádoru. Na druhej strane však treba upozorniť na prechodne zvýšenú glykémiu (hladina glukózy v krvi) spôsobenú zhoršenou inzulínovou senzitivitou, ktorá sa môže vyskytnúť ako dôsledok vedľajšieho účinku liečby. Z tohto dôvodu je vhodné konzumáciu cukru a sladkostí obmedziť, pričom striedma konzumácia prevažne domácich koláčov alebo kvalitnej čokolády, sladeného mliečneho výrobku, palaciniek alebo sladkého pokrmu je v poriadku a môže sa v jedálničku onkologického pacienta vyskytovať. Predovšetkým pokiaľ má pacient celkovo obmedzený príjem stravy a na sladší pokrm dostane chuť, nie je vhodné mu aj sladšie jedlo alebo pochutinu odopierať. Všeobecne sa však odporúča aby boli sacharidy konzumované predovšetkým ako súčasť celozrnných obilnín, cereálií, ovocia alebo mliečnych výrobkov, pokiaľ ich konzumácia nie je ovplyvnená diétnymi obmedzeniami.
Mnohí onkologickí pacienti trpia výraznou nežiaducou stratou telesnej hmotnosti, ktorá môže byť spôsobená jednak samotným ochorením, liečbou, operačnými výkonmi a celkovo obmedzeným príjmom stravy. Pokiaľ manželka dokáže skonzumovať približne ½ bežne skonzumovanej stravy, odporúčam bežnú stravu doplniť enterálnou výživou vo forme tzv. sippingu, aspoň v množstve 1-2 balenia denne. Sipping obsahuje definované množstvo živín a vysoký obsah energie a bielkovín v malom množstve, čím pomôže pacientke doplniť stratenú energiu a živiny jednoducho v tekutej forme. Nakoľko sú prítomné ťažkosti s dávením, sipping sa môže popíjať slamkou a pomaličky, čím sa stáva ideálnou formou príjmu energie a živín aj pri spomínaných ťažkostiach. Poproste ošetrujúceho onkológa aby Vám predpísal balenia aj na mesiac dopredu, pričom si manželka môže vybrať z viacerých príchutí podľa chuťovej preferencie. Okrem doplnenia stravy o sipping je samozrejme nevyhnutné snažiť sa o nutrične hodnotnú tzv. výživnú stravu, ktorá by mala byť zameraná na príjem potravín a jedál so zvýšeným obsahom energie a živín a v malom objeme, aby sme tak zabezpečili navýšenie telesnej hmotnosti. S ohľadom na ťažkosti s dávením však neodporúčam konzumovať potraviny a jedlá, ktoré sú sypké a teda sa vyhýbať konzumácii potravín ako ryža, kus-kus, vločky, suché pečivo, keksy, tyčinky a potraviny, ktoré môžu podporovať dávenie a ťažkosti s prehĺtaním. Do stravy zaraďujte skôr potraviny ako tučné mliečne výrobky, pudingy, vajíčko, mäso a ryby, zemiakovú kašu, maslo, rastlinné oleje, avokádo, banán, med, džem a celkovo potraviny ktoré sú mäkké a energeticky bohaté a sú zdrojom bielkovín.
U mnohých pacientov sa stretávam s výrazným obmedzením až strachom z príjmu cukru a sladkostí po zahájení protinádorovej liečby. Tieto obavy však mnohokrát nie sú opodstatnené, nakoľko príjem cukru priamo neovplyvňuje progresiu nádoru. Na druhej strane však treba upozorniť na prechodne zvýšenú glykémiu (hladina glukózy v krvi) spôsobenú zhoršenou inzulínovou senzitivitou, ktorá sa môže vyskytnúť ako dôsledok vedľajšieho účinku liečby. Z tohto dôvodu je vhodné konzumáciu cukru a sladkostí obmedziť, pričom striedma konzumácia prevažne domácich koláčov alebo kvalitnej čokolády, sladeného mliečneho výrobku, palaciniek alebo sladkého pokrmu je v poriadku a môže sa v jedálničku onkologického pacienta vyskytovať. Predovšetkým pokiaľ má pacient celkovo obmedzený príjem stravy a na sladší pokrm dostane chuť, nie je vhodné mu aj sladšie jedlo alebo pochutinu odopierať. Všeobecne sa však odporúča aby boli sacharidy konzumované predovšetkým ako súčasť celozrnných obilnín, cereálií, ovocia alebo mliečnych výrobkov, pokiaľ ich konzumácia nie je ovplyvnená diétnymi obmedzeniami.