Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Nutričná podpora pri liečbe onkologického ochorenia

Strata telesnej hmotnosti, či prijímanie menšieho množstva stravy a tekutín počas onkologickej liečby je veľmi častá. Váš ošetrujúci lekár by Vám mal pomôcť identifikovať príčinu a pripraviť individualizovaný plán, ako sa vysporiadať so stratou hmotnosti, či problémami s príjmom potravy. V prípade, že zmeny v bežnom stravovaní a príjme stravy sú nepostačujúce, môže Vám lekár odporučiť špeciálne nutričné drinky (enterálnu výživu na popíjanie). Enterálne nutričné drinky (sipping) sú vhodné pre pacientov s ochorením spojeným s rizikom podvýživy alebo už rozvinutou podvýživou. 

 

Čo je to enterálna výživa na  popíjanie?

Enterálna výživa na popíjanie alebo sipping, sú potraviny na osobitné lekárske účely určené na diétny režim pri podvýžive súvisiacej s ochorením. Na trhu sú dostupné rôzne druhy výživy. Forticare Advanced je určený na diétny režim pri podvýžive alebo riziku podvýživy u onkologických pacientov.Je dostupný v dvoch unikátnych príchutiach chladivá broskyňa a mango či chladivé lesné ovocie. Prípravky sa musia používať pod lekárskym dohľadom.

 

Aké množstvo enterálnej výživy mám užívať?

Enterálna  výživa je určená pre pacientov, ktorí trpia alebo sú v riziku podvýživy súvisiacej s ochorením. Prípravky sa musia používať pod lekárskym dohľadom. Ak Vám lekár predpísal enterálnu výživu, musí Vám stanoviť presnú dávku, ktorú by ste mali denne prijať.

Každý organizmus má iné nutričné požiadavky, no všeobecne sa enterálna výživa užíva v množstve 1 až 3 fľaštičky denne na doplnenie stravy. V prípade, že Vám lekár predpíše enterálnu výživu na popíjanie ako úplnú náhradu stravy, počet fľaštičiek na deň je vyšší. Enterálna výživa na popíjanie alebo inak povedané nutričné drinky obsahujú ako bielkoviny, sacharidy, tuky, tak aj minerálne látky či vitamíny. Preto je dôležité informovať Vášho ošetrujúceho lekára o tom, aké vitamínové doplnky stravy či minerálne látky užívate. Ak je pre Vás náročné prijímať nutričné drinky a nedokážete vypiť množstvo, ktoré Vám bolo odporučené alebo predpísané, informujte o tom svojho lekára.

 

Kedy by som mal prijímať enterálnu výživu?

Nutričné drinky sú navrhnuté tak, aby Vám pomohli v prípade, že trpíte podvýživou alebo ste v jej riziku. Fungujú na princípe zvýšenia Vášho nutričného príjmu a mali by byť doplnkom Vašej klasickej stravy a nie jej náhradou. Nutričné drinky sa užívajú medzi hlavnými jedlami. Je dôležité zároveň dbať na dostatočný pitný režim.

 

Existujú tipy pre správny príjem nutričných drinkov?

Nutričné drinky chutia najlepšie vychladené. Použiť ich však možno aj pri varení (pozor na degradáciu niektorých mikronutrientov pri tepelnej úprave). Môžete si ich pridať do niektorého z Vašich obľúbených receptov alebo do smoothies. V prípade, že pociťujete zmenu vnímania chuti, špeciálne príchute alebo vychladené či zmrazené drinky do formy nanuku, Vám pomôžu prijať potrebné množstvo energie a bielkovín.

Ako užívať Nutridrink

Informujte sa u svojho lekára o možnosti predpísania enterálnej výživy na popíjanie. V prípade, že ste nutričné drinky ešte nikdy neochutnali, spýtajte sa lekárnika na možnosť zakúpenia špeciálneho 6-kusového balenia s rôznymi príchuťami „Nutridrink Compact Protein Mix príchutí“ a vyberte si svoju obľúbenú príchuť, ešte predtým, ako si necháte prípravok predpísať na recept.

 

Ako dlho by som mal nutričné drinky užívať?

Ako bolo spomenuté vyššie, každý organizmus má iné nutričné požiadavky. Možno budete musieť prijímať enterálnu výživu pokým sa váš apetít nezlepší a Vaše telo nebude schopné prijať všetky potrebné živiny z klasickej stavy a nápojov. Pre ľudí, ktorí nedokážu prijímať bežnú stravu, sú prípravky enterálnej výživy na popíjanie jediným zdrojom výživy. O dĺžke užívania enterálnej výživy rozhoduje Váš lekár.

 

Aké typy nutričných drinkov sú k dispozícii?

Enterálna výživa je dostupná v širokej škále príchutí, s rôznym pomerom živín, v rozličných objemoch od 125 ml do 300 ml. Obráťte sa na lekára, ktorý Vám pomôže s výberom vhodnej výživy. Na trhu sú dostupné štandardné prípravky s vysokým množstvom energieNutridrink, Nutridrink Compact. Prípravky s vlákninouNutridrink Multi Fibre. Prípravky bez obsahu tuku - Nutridrink Juice style. Výživa s vysokým obsahom energie a bielkovín Nutridrink Compact Protein. Či ďalšie špeciálne prípravky pre onkologických pacientov (Forticare Advanced), pacientov s diabetes mellitus (Fortimel DiaCare) či pacientov s preležaninami (Cubitan). Jedná sa o potraviny na osobitné lekárske účely určené na diétny režim pri podvýžive súvisiacej s ochorením. Musia sa používať pod lekárskym dohľadom.

 

Ako môže nedostatočná výživa ovplyvniť Vašu liečbu

Počas onkologickej liečby sa zvyšujú energetické nároky organizmu a telo pre svoje fungovanie potrebuje viac energie a živín. Avšak liečba onkologického ochorenia môže spôsobiť zmeny vnímania chutí, zníženie apetítu, nechuť k jedlám, ktoré boli doteraz Vaše obľúbené.

Nutričný stav pacienta s podvýživou môže výrazne ovplyvniť výsledok liečby primárneho ochorenia. Je dôležité, aby ste počas liečby nestrácali telesnú hmotnosť, a to aj v prípade, že by ste chceli schudnúť.

Nedostatočný alebo zlý nutričný stav pacienta môže byť príčinou:

  • Poklesu telesnej hmotnosti
  • Predĺženia doby hospitalizácie
  • Zníženia dávky či potreby prerušenia onkologickej liečby
  • Horšej odpovede na onkologickú liečbu

 

V prípade, že Vám bežná strava nepostačuje na pokrytie denného príjmu energie a živín, poraďte sa so svojím lekárom ohľadom nutričnej podpory. Lekár Vám môže predpísať enterálnu výživu až na dobu 6-tich mesiacov.