Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Pomocník pri stravovaní pri onkologickom ochorení

Cieľom správnej výživy počas onkologického ochorenia je dbať na to, aby malo Vaše telo správny pomer výživných látok, ktoré potrebuje pre udržiavanie svalovej hmoty, fyzickej sily či pre celkovo lepšie zvládnutie liečby.

 

Nie všetky dni sú ľahké

Mnoho onkologických pacientov pociťuje, že niektoré dni sú lepšie, iné horšie. Ak horšie dni pretrvávajú, nestrachujte sa a veľmi o nich nepremýšľajte. Namiesto toho sa snažte myslieť na dni, kedy ste sa cítili dobre.

Všímajte si, čo prispelo k tomu, že ste sa niektoré dni cítili dobre. Dobre ste sa vyspali? Prestali ste myslieť na problémy? Dali ste si svoje obľúbené jedlo? Boli ste sa prejsť vonku? Návšteva rodiny či známych by mohla byť pre Vás tým správnym rozptýlením.

V prípade, že nemáte práve najlepšie obdobie a Vaše dni nepatria k tým lepším, pripomeňte si, čo Vám zlepšilo náladu naposledy. Snažte sa myslieť pozitívne a neobviňujte sa za to, že ste nedokázali dojesť celé jedlo. Jedzte kedykoľvek máte na jedlo chuť. Zdravé potraviny ako oriešky, ovocie, zelenina počas dňa Vám pomôžu doplniť potrebné živiny.

Ak je pre Vás jedenie náročné, nezúfajte... ráta sa každé sústo. Avšak v tomto prípade je vhodné staviť na potraviny, ktoré obsahujú vyšší podiel bielkovín a energie.

Vyskúšajte jesť malé porcie jedál, približne každé dve hodiny, a to hlavne keď začnete pociťovať hlad. Ak sa bojíte, že kvôli „mlsaniu“ drobností nezvládnete zjesť celú porciu hlavného jedla, je to úplne v poriadku. Je dôležité, že sa najete kedykoľvek počas dňa, keď sa na to cítite. Menšie porcie jedál sú často ľahšie na trávenie.

V prípade, že nedokážete prijímať bežnú stravu alebo bežná strava nie je postačujúca na pokrytie Vášho energetického príjmu, obráťte sa na svojho lekára. Lekár Vám môže odporučiť alebo predpísať nutričné drinky vhodné pre pacientov s podvýživou súvisiacou s ochorením.

 

Najčastejšie mýty

Buďte opatrný pred alternatívnymi diétami, či produktami, ktoré sľubujú liečbu onkologického ochorenia.

Možno ste počuli o alternatívnych diétach, ktoré dokážu vyliečiť rakovinu. Niektoré z týchto diét nedovoľujú príjem určitých typov potravín alebo sa zameriavajú na nezvyčajné kombinácie jedál. Nebolo vedecky potvrdené, že by nejaký typ diéty dokázal nahradiť liečbu onkologického ochorenia. Alternatívne diéty však môžu spôsobiť nedostatok živín potrebných pre váš organizmus.

Taktiež nevenujte pozornosť informáciám, že jedlo kŕmi nádor. Nie sú podporené žiadnymi klinickými štúdiami.