Skočiť na hlavný obsah
Výživa onkologických pacientov
Výživa onkologického pacienta

Vplyv protinádorových terapií na stravovanie

Zdravé stravovanie je dôležité počas celej doby liečby onkologického ochorenia.

 

Chirurgický zákrok

V prípade nádorového ochorenia sa nádor odstraňuje často chirurgicky. Po operácii môžu byť rany bolestivé a bude to trvať určitý čas, kým sa telo zotaví. Následne, po operácii, môžu nasledovať ďalšie typy terapií, ako napr. chemoterapia, hormonálna terapia alebo tzv. cielená terapia, rádioterapia.

Príprava na chirurgický zákrok by mala zahŕňať zvýšenie príjmu kvalitnej výživy. V prípade slabosti a stavu podvýživy, by mala byť pred zákrokom pacientovi nastavená diéta s vyšším obsahom bielkovín a energie. V prípade, že Vám bežná strava nestačí na pokrytie výživových potrieb, obráťte sa na svojho lekára.

 

Rádioterapia

Radiačná terapia ničí bunky v oblasti, ktorá je ožarovaná špeciálnymi lúčmi, avšak nedokáže ničiť len bunky poškodené nádorom, ale aj tie zdravé. Závisí od typu nádoru, jeho lokalizácie ale aj dávky žiarenia, aké silné vedľajšie účinky terapie sa u pacienta prejavia. Aj ožarovanie môže mať vplyv na nutričnú potrebu, obzvlášť, ak k ožarovanej oblasti patrí aj tráviaci trakt a gastrointestinálny systém.

V závislosti od ožarovanej oblasti sa môžu objaviť vedľajšie účinky, ako napr. podráždenosť sliznice ústnej dutiny, jazyka a hrdla, vredy na sliznici, sucho v ústach, nevoľnosť, vracanie, hnačka a zápcha. V niektorých prípadoch môžu vedľajšie účinky spôsobiť až nechutenstvo alebo ťažkosti s prehĺtaním.

Ak nedokážete prijímať bežnú stravu alebo len s ťažkosťami viete zjesť porcie, ktoré ste predtým konzumovali, navštívte svojho lekára, ktorý Vám môže predpísať enterálnu výživu. Enterálna výživa na popíjanie Vám môže pomôcť dosiahnuť potrebný nutričný príjem. Lekár Vám v prípade potreby môže predpísať aj lieky na podporu chuti do jedla, aby mal Váš organizmus všetky potrebné živiny počas celej doby liečby.

 

Chemoterapia

Pri chemoterapii sa používajú liečivá, ktoré ničia nádorové bunky a zabraňujú ich ďalšiemu deleniu. Avšak nedochádza k ničeniu len nádorových buniek, ale aj zdravých buniek, ktoré rýchlo rastú a delia sa. Ide aj o bunky, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine či v tráviacom trakte. Tieto bunky sú tak náchylnešie na poškodenie. Chemoterapia býva často spájaná s biologickou terapiou, ktorá ovplyvňuje funkciu hormónov a je využívaná na spomalenie alebo zastavanie niektorých typov rakoviny.

Oba typy liečby či chemoterapia, alebo hormonálna terapia môžu spôsobiť rôzne nutričné problémy. Vedľajšie účinky chemoterapie môžu byť problémy s jedením a následným trávením stravy. Každý typ chemoterapie môže spôsobiť iné nechcené problémy:

Medzi najčastejšie patria – strata chuti do jedla, nádcha, zvracanie, sucho v ústach, bolesť v ústach či hrdle, zmeny vnímania chutí, problémy s prehĺtaním, pocit plnosti po zjedení malej porcie jedla, zápcha či hnačka.

 

V mnohých prípadoch nie je možné zabezpečiť dostatočný príjem živín bežným stravovaním. V takýchto prípadoch je potrebné prijímať výživu s vyšším energetickým obsahom, ktorá môže pomôcť liečbe. Váš organizmus bude schopný tolerovať protinádorovú liečbu lepšie a znižuje sa tak riziko prerušenia či ukončenia liečby.