Výživa seniorů
Výživa seniorov

Viete, čo je príčinou podvýživy u seniorov a aké sú jej dôsledky?

S vyšším vekom je častejšie vyskytujúcim sa javom nedostatočný príjem zdravej a vyváženej stavy. Konzumácia nevhodných potravín s nízkou nutričnou hodnotou alebo nedostatočného množstva potravy, môže viesť až k podvýžive. Podvýživa alebo odborne malnutrícia je často spájaná s ochoreniami, a preto sú seniori jednou z najnáchylnejších skupín, u ktorých sa podvýživa výraznejšie prejavuje.

Príčiny nedostatočnej výživy u starších ľudí:

  • somatické - nechutenstvo, problémy so žuvaním, problémy s chrupom, protézou, poruchy prehĺtania, chronické ochorenie, ochorenie ústnej dutiny, zhoršené trávenie spôsobené užívaním liekov či znížená pohyblivosť
  • sociálne - chudoba (nedostatočne kvalitná a jednotvárna strava), strata samostatnosti, osamelosť, nevyhovujúca strava v zariadení sociálnych služieb či v nemocnici
  • vek – zmena vo vnímaní chutí a vôní, zníženie pocitu hladu, zvýšenie pocitu plnosti, zníženie príjmu tekutín
  • psychické – úzkosti, depresia, demencia
Senior_infografika

Dôsledky nedostatočnej výživy u starších ľudí

Dôsledkov nedostatočnej výživy je obrovské množstvo. Jedným z najviditeľnejších je strata telesnej hmotnosti, strata tuku a zároveň aj svalstva (kostrového, dýchacieho či srdcového), nízka hladina krvných bielkovín (hypoproteinémia), chudokrvnosť (anémia), málo fyzickej aktivity z dôvodu slabosti a potreby viac oddychovať pri bežných aktivitách. Podvýživa sa však môže podpísať aj na oslabení imunitného systému, spomalení hojenia rán.

Pre zachovanie samostatnosti a kvality života seniora, musí byť jeho strava dostatočná a kvalitná. Je pre nich náročné prijať väčšie objemy jedla, a preto by aj menšie porcie jedla mali obsahovať všetky potrebné živiny. V prípade, že senior trpí podvýživou alebo je v riziku podvýživy, je potrebné sa obrátiť na lekára. Lekár môže pacientovi -  seniorovi - predpísať enterálnu výživu na popíjanie, a to až po dobu 6-tich mesiacov, v prípade, že spĺňa podmienky preskripcie. Prípravky je potrebné užívať pod dohľadom lekára.

Nutridrink Compact banner